معرفی باهمستان

باهمستان سازمانی است مردم نهاد که در راستای حمایت از حق برابر همه نسبت به شهر، توانمندسازی همه ساکنان شهر و به خصوص گروه‌های آسیب‌‌پذیر، و پیگیری منافع به حاشیه رانده شده در فرایندهای توسعه شهری فعالیت می‌کند.

مجمع حق برشهر باهمستان یک تجربه جدید در فعالیت مدنی در ایران است؛ تجربه‌ای از مطالبه‌گری، گفتگو و با هم ساختن شهرمان. رسالت «باهمستان» در یک جمله «حمایت و توانمندسازی گروه‌ها و منافع به حاشیه رانده شده در فرایند‌های توسعه شهری» است. باهمستان تلاش دارد از مفهوم «حقوق» و «وظایف» شهرنشینی در کنار وظایف حاکمیت – اعم از دولت، شهرداری و سازمان‌های نیمه‌دولتی – تعریفی جدید ارائه دهد و توجه همگانی را به نقاط مورد غفلت قرار گرفته در این زمینه جلب کند.

نام باهمستان را مجمع گذاشته‌ایم زیرا تمام سرمایه انسانی، اجتماعی، مالی و فرهنگی باهمستان از طریق اعضایش تامین می‌شود. اعضای باهمستان علاوه بر اینکه به استقلال مالی آن کمک می‌کنند، می‌توانند با شرکت در مجمع عمومی، هیات مدیره و اولویت‌های باهمستان را انتخاب کنند و همواره بر فعالیت‌های آن نظارت داشته باشند. باهمستان فعالیتش را از سال ۹۱ آغاز کرد و اولین مجمع حود را در سال ۹۵ برگزار کرد و مفتخر است که علی رغم همه موانع در این سال‌ها، اگرچه گاه آهسته اما پیوسته و مستقل برای مطالبه‌گری در تکاپو بوده است.

برای آگاهی از فعالیت‌های جاری، باهمستان را در شبکه‌های اجتماعی با شناسه @bahamestan دنبال کنید.ساختار سازمانی

مجمع عمومی

بالاترین رکن تصمیم‌گیری در باهمستان است که از کلیه اعضا تشکیل شده و به صورت سالیانه در تاریخ مقرر در اساسنامه و یا به صورت فوق‌العاده با ترتیب تعیین شده در اساس‌نامه تشکیل می‌شود و اولویت‌های سالیانه، اعضای هیئت مدیره، و بازرس سازمان را تعیین کرده و به هیئت مدیره نمایندگی می‌دهد که در طول سال پیشبرد اولویت‌های تعیین شده توسط اعضا را پیگیری و پشتیبانی کند.


هیئت مدیره

هیئت مدیره در باهمستان نقش پشتیبانی فعالیت‌های اجرایی باهمستان را دارد و به عنوان نمایندگان منتخب اعضا مدیرعامل را برای پیشبرد اولویت‌های تعیین شده توسط اعضا انتخاب کرده و در جلسات دوره‌ای بر عملکرد وی نظارت کند.

ساختار اجرایی

تیم اجرایی وظیفه تشکیل کارگروه‌ها و تسهیل فعالیت‌های آن‌ها را داشته و در قالب سه معاونت تحقیقات، سیاست‌گذاری، و روابط عمومی منابع و ابزارهای مورد نیاز برای فعالیت‌ هر چه بهتر کارگروه‌ها را فراهم می‌اورد.

فعالیت‌های تیم اجرایی


نقش اعضا در باهمستان

باهمستان متعلق به اعضای خود است و اعضا با عضویت در باهمستان به این سازمان نمایندگی می‌دهند تا پیگیر اهداف و اولویت‌های تعیین شده توسط خودشان در مجامع عمومی سالیانه باهمستان باشند.نقش داوطلبان در باهمستان

بر اساس اولویت‌های تعیین شده در مجمع عمومی و بر اساس طرح اولیه تهیه شده توسط تیم اجرایی و تایید شده توسط هیئت مدیره کارگروه‌های موضوعی یا موضعی در باهمستان متشکل از داوطلبان تشکیل می‌شود.

  • تمامی افراد شرکت کننده در جلسات کارگروه‌ها فارغ از سمت در تیم اجرایی یا هیئت مدیره حکم داوطلب را دارند
  • کارگروه‌ها بالاترین رکن تصمیم گیری درباره فعالیت‌های اجرایی باهمستان هستند و تیم اجرایی یا هیئت مدیره نمی‌تواند فعالیتی را به کارگروه‌ها تحمیل کند
  • در باهمستان شرط عضویت برای مشارکت در کارگروه‌ها و فعالیت‌های باهمستان وجود ندارد


کارگروه‌ها در باهمستان

کارگروه محلی

فعالیت محلی باهمستان فعالیتی محل محور است که بر پایه اصول بنیادین مشارکت، مقاومت و ممارست بنا شده است. ماموریت نهایی پروژه کار محلی باهمستان فعال سازی ساکنان در امور محلی است. در این راستا، باهمستان در نظر دارد تا با اجرای این فعالیت در محله‌ای خاص فضایی را فراهم آورد که در آن شهرمندان از گروه‌های سنی، جنسی، نژادی، ملی، قومیتی متفاوت، به ویژه گروه‌های به حاشیه رانده شده و آسیب پذیر، به ابراز نظر، ایفای نقش و کنشگری در رابطه با محیط زندگیشان بپردازند. باهمستان برای اجرای فعالیت محلی، محله پاسگاه نعمت آباد واقع در منطقه ۱۹ تهران را انتخاب نموده و در نظر دارد به عنوان عاملی محلی در این محل به طور بلند مدت حضور یابد و در طی فرآیند اجرا نقش تسهیل گر مشارکت عمومی و می‌انجی گر بین گروه‌های مختلف را به منظور پیشبرد اهداف تعیین شده توسط ساکنان محلی و برطرف کردن مسائل محلی ایفا نماید.

بیشتر بخوانید
کارگروه عابرپیاده و دوچرخه

این کارگروه، اولین جلسه رسمی خود را در ۲۶ شهریور ۹۶ تشکیل داد. تمرکز اصلی کارگروه روی تضمین حق عابر پیاده به عنوان یک گروه به حاشیه‌رانده شده در فرآیند توسعه شهر و نیز مطرح کردن شهر انسان‌محور در برابر شهر ماشین‌محور است. موضوع حق پیاده در شهر، از مسایل اصلی مورد توجه باهمستان از ابتدای فعالیتش بوده و این کارگروه در راستای پیگیری مطالبات بر زمین مانده از گذشته و همچنین اولویت انتخاب شده توسط اعضا در مجمع عمومی تشکیل شده است. دو پروژه اصلی این کارگروه، چهارراه ولیعصر و تشکیل کمیته پیاده و دوچرخه در شورای شهر است. کار محلی باهمستان

بیشتر بخوانید
کارگروه مسکن

مهر ۹۷ حق مسکن به عنوان یکی از اولویت‌های اعضا در مجمع سالیانه باهمستان انتخاب شد و طبق روال کار باهمستان کارگروهی برای پرداختن به این موضوع طرح‌ریزی و در مرداد ۹۸ تشکیل شد. کارگروه مسکن با هدف پیگیری حق مسکن افراد و گروه‌هایی که در سیاست‌های شهری نادیده گرفته شده‌اند (خیابان‌خواب‌ها، حاشیه‌نشینان، ساکنین سکونت‌گاه‌های غیررسمی، اجاره‌نشین‌ها، مهاجران، تهی‌دستان شهری و . . . ) طرح‌ریزی شده است نوع فعالیت‌ها، نحوه پرداخت به مسائل و انتخاب موضوعات با توجه به اصول باهمستان توسط اعضای کارگروه و طی فرآیندی جمعی تعیین خواهد شد.

بیشتر بخوانید
به باهمستان بپیوندید ...


باهمستان به عنوان یک سازمان مستقل از طریق حق عضویت و توسط مجمع عمومی اعضا اداره می‌شود. برای حمایت از باهمستان عضو شوید. باهمستان برنامه‌های جاری خود را از طریق کارگروه‌های مستقل متشکل از داوطلبان پیش می‌برد. برای مشارکت در فعالیت‌های باهمستان داوطلب شوید. برای پیشبرد هر چه بهتر پروژه‌های باهمستان و حفظ استقلال این سازمان مردم نهاد می‌توانید با پشتیبانی مالی از نحوه پیشرفت، هزینه‌ها، و و دستاورد سرمایه گذاری خود مطلع شوید.


عضو می‌شوم   داوطلب می‌شوم